BJD řasy - lepení

3. září 2016 v 15:10 | kvicka |  Základní info
Přinášíme článek o BJD řasách určený především pro začátečníky.

U BJD řas máte tři možnosti, jak k řasám přistupovat.
 • S nalepenými řasami.
  (Nejčasti se takto nalepují horní řasy. U spodních řas to nebývá příliš běžné, ale neznamená to, že je nemůžete také nalepit. Také se můžete relativně často setkat s tím, že se řasy nelepí úplně na celé horní víčko, ale pouze na třičtvrte - začínaje ve vnějším koutku a do vnitřního už nedosahuje.
  Výhodou u nalepených řas je samozřejmě hlavně plastický efekt, který významně přispíva realistickému vzhledu BJD.)
 • S nakreslenými řasami.
  (Nejčastěji se setkáme s tím, že spodní řasy má BJD nakreslené v rámci face-upu. Někdy mohou být, ale nakresleny i řasy horní.
 • Bez řas.
  (Žádné řasy, žádné problémy. Dolní řasy jsou nicméně přítomny téměř vždy. BJD by jinak ztratila část potenciálu vypadat realisticky. Horní řasy mohou být ale někdy vynechány.)

Lepení BJD řas se dále budeme zabývat.
Řasy budete chtít lepit, pokud děláte face-up nebo pokud máte BJD bez řas.
Občas se třeba může stát, že řasy už jsou přilepené roky a jednoho dne se sami rozhodnou upadnout. Pak je musíte přilepit znovu.
Lepení není žádná velká věda a hlavně na tom nemůžete nic zkazit ;)
Je to taková finální tečka na face-upu.

Nejprve pár typů:
- Pokud sami děláte face-up, řasy jsou úplně poslední krok, až když je face-up definitivně, konečně a pořádně zafixovaný!!!
- Druhá důležité věc: nikdy nestříkejte fixační sprej, když jsou na hlavičce řasy. Minimálně MSC by se na nich velmi nehezky usadilo.

CO POTŘEBUJETE:
Takže než začnete musí být face-up zafixovaný a z hlavičky by měly být vyndány oči.
Potřebujete také samozřejmě řasy, které budete lepit (pokud je třeba, upravené na požadovanou délku - často se totiž prodávají jako dlouhé řady z nichž si potřebnou délku ustřihnete) a potom lepidlo, kterým řasy přilepíme.

- Dopuručuji skutečně kupovat řasy přími pro BJD nebo panenky. Klasické lidské řasy jsou většinou příliš dlouhé a po zastřižení, to nemusí být ideální. Záleží samozřejmě na vaší zručnosti ;)

Nejivhodnějším lepidlem na lepení BJD řas je pravděpodobně Herkules. V zásadě ale můžete zvolit i jiné lepidlo, které splňuje dvě základní věci (obě většinou bývají na lepidle přímo napsané)
 • MUSÍ hlavně zasychat do průhledna
 • MĚLO BY BÝT vodou ředitelné
  (Pokud se pak rozhodnete řasy později sundavat, je optimální je odmočit, aby se s řasami nesloupl i face-up. Také když se vám omylem mázne lepidlo jinam, lze ho normálně smít vodou. Nepoškodí se tímto lepidlem ani samotné řasy, protože i z nich jde lepidlo vymít.)
  Nicméně nebojte, neznamená to, že se vám řasy při nejmenším kontaktu s vodou odloupnout. Když je lepidlo pořádně zaschlé odmočování trvá pak 5-10 minut.
NEPOUŽÍVEJTE NA ŘASY VTEŘINOVÉ LEPIDLO. Není to vhodný způsob.


K samotnému procesu lepení není nic moc, co říct. Ale i tak si ho raději projdeme.

Nejprve musíte nanést lepidlo. K nanášení je nejlepší použít např. špendlíkovou hlavičku.
Mě osobně přijde jednodušší nanášet lepidlo na oko než na samotné řasy. Minimálně v mém případě to zabrání tomu, že lepidlem omatlám celou hlavičku XD

Někdy se řasy lepí až dovnitř hlavy (viz. červená čára).
To v případě, že je např. chcete kratší nebo více skloněné do očí.

K aplikaci řas můžete nebo nemusíte použít pinzetu. Pokud ano, řasy do ní uchopíte a začnete přikládat od vnějšího koutku.
Já mám levé ruce a nemotorné prsty, takže se mi pinzeta hodí, ale zvládla jsem to několikrát i bez ní.
Řasy přimáčknete buď pinzetou a nebo špendlíkem, aby na všech místech dobře doléhaly.
(Opatrně, aby se vám nepřilepily řasy zpět na pinzetu nebo špendlík.)

Po nalepení je potřeba nechat lepidlo skutečně dobře zaschnout, než nandáte zpět oči, aby se řasy třeba nenalepily na oči nebo hmotu na oči.
Na lepidlech většinou tvrdí - 10 nebo 20 minut. Já třeba pro jistotu nechávám až 2 hodiny.
A nic nezkazíte, ani když necháte hlavičku odpočívat bez očí celý den.


V případě jakýchkoliv dalších dotazů, nebojte se napsat do komentářů ;)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Katka Katka | Web | 4. září 2016 v 15:10 | Reagovat

To je hodně zajímavý postup.....

2 Arengil Arengil | 7. října 2016 v 12:01 | Reagovat

Docela by mě zajímalo i kreslení řas, kde sehnat dostatečně tenký linkovací štětec, jestli akrylem nebo něčím jiným, jak to udělat, aby se člověku neklepala ruka :)
a aby to vypadalo aspoň trochu k světu.

3 kvicka kvicka | E-mail | Web | 7. října 2016 v 12:57 | Reagovat

[2]: No já osobně dělám tedy řasy super ostře ořeznou akvarelovou pastelkou. Tenoučké štětce by měli jít sehnat v každém uměleckém obchodě (ale leze to do peněz). Erizu třeba akrylovky na řasy podlě mě hodně ředí, aby nebyla barva tmavá (dokonce měla - nevím jestli pořád má - speciální průhlednou akrylovku, kterou to ředí.
Jinak jak zařídit, aby se neklepala ruka..netuším..xD trochu pomůže když jí máš založenou v zápěstí o hlavičku (já podkládám ubrouskem, abych si neudělala fleky.
No a protože mám tu výhodu, že akrylová pastelka jde vodou smáznout...tak běžně dělám řasy tak na 50 pokusů, než vznikne něco, na co se dá koukat..xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama