FAQ (Často kladené otázky)

28. července 2015 v 22:20 | kvicka |  Základní info
Článek tohoto typu tu vždycky tak trochu chyběl. Sice jsme už na něj dávno založili rubriku, ale samotný článek vzniká až teď. Je určen především pro začátečníky ;)

Naleznete zde často kladené otázky a odpovědi na ně.
Je to zároveň takový rychlý průvodce základními informacemi o BJDs. ;)


CO JE TO BJD?
BJD jsou asijské kloubové panenky, nebo-li Ball jointed dolls (je možné se setkat i s výrazem ABJD - asian ball jointed dolls).
Specifickým znakem těchto panenek, je speciální hmota, z které jsou vyráběny - resin. Jak už název napovídá, mají tyto panenky klouby. Těch musí být určitý minimální počet. (Minimálně krk, ramena, lokty, zápěstí, boky, kolena).
Uvnitř jsou svázané gumou, která je drží pohromadě. (Často bývají dvě. Jedna vede od krku do nohou a druhá z jedné ruky do druhé.)

Je nutné si uvědomit, že se jedná o umělecké dílo a ne hračku. BJD nejsou vyráběny sériově a každý kousek je svým způsobem unikátní. Tvůrce mu věnuje spoustu času a i kousek sebe.


BJD nejsou pouze panenky děvčat a chlapců, ale naleznete mezi nimi u různé prapodivné fantasy bytosti.


JAK JE BJD VELKÁ?
BJD se vyrábějí v různých velikostech. Můžete najít vše od 12 cm, přes 30 cm, 44 cm, 52 cm, 70 cm, až extrémy, které mají kolem metru.

CO ZNAMENÁ SD, MSD, YoSD, Tiny?
Jde o velikostní dělení. Nejčastěji se setkáte právě s tímto: SD, MSD, YoSD, Tiny. '
SD jsou BJDs pohubující se ve velikostní škále, včetně hlavičky, kolem 60 cm a případně více.
MSD BJD má okolo 40 cm.
YoSD kategorie zhruba 25 až 30 cm.
Tiny okolo 14 cm.
Druhé nejčastější označení je 1/3 - což naznačuje jednu třetinu lidské výšky (odpovídá SD), 1/4 (odpovídá MSD).


KDE BJD POŘÍDÍM?
1. U společnosti. Existuje nespočet různých společností, které BJD vyrábějí. Zde máme jen několik z nich blíže popsaných. V současnosti pracujeme na kompletním přehledu, všech existujících.
2. U dealera. Některé společnosti sami na svých stránkách BJD neprodávají. (Ale i pokud prodávají, může se jim hodit dealer.) Proto existují dealeři, kteří s nimi oficiálně spolupracují a jejich BJD prodávají. Takový dealer má pak v nabídce BJDs od více společností.
3. Z druhé ruky. Na mezinárodním fóru Den of angels mají pro tyto účely speciální sekci - marketplace. Nebo můžete narazit na majitele, kteří prodávají BJD přes své stránky (např. deviantArt, tumblr, blog atd.). Případně různé bazárky. V úvahu připadá i ebay - tam je ale potřeba dbát zvýšené opatrnosti kvůli podvodům a recastům.


MŮŽU KOUPIT BJD V ČESKU?
- V Česku funguje oficiální dealer panenka-panenky.cz (Nabízí oblečení a BJD společností Doll Leaves, D.I.M.).
- Z druhé ruky. Na to existují Facebookové skupiny BJD bazárek a Tak trošku jiný BJD bazárek


KOLIK BJD STOJÍ?
Je nutné si uvědomit, že se jedná o umělecké dílo a ne hračku. Tomu odpovídá i cena.
Cena se liší podle toho, jakou velikost kupujete, zda jde o holou panenku nebo full-set a také podle společnosti. Také fungující zavedené společnosti s dobrou značkou (často propracovanější) mají vyšší ceny.

SD BJD (velikost okolo 60cm) se pohybuje od $ 200 výše. Běžně se setkáte s cenou okolo $ 400- 500. V přepočtu na české koruny kolem 10000,- (za ty extrémně levné SD BJD zaplatíte 6 000,- ) (A naopak například u známé společnosti SOOM se ceny pohybují až k 15 000,-)
MSD BJD $150 - $500. V přepočtu tedy okolo 3500,- a výše
YoSD - $90 a pak zaleží na tom, jak speciální edice to je. Může být až mnohonásobně dražší.
Tiny - zhruba $75 a výše

CENA A VLIV POŠTOVNÉHO, CLA A DPH.
Pokud nakupujete ze zahraničí, je nutné zohlednit v ceně poštovné, které může cenu navýšit někdy až o tisícovku a clo+DPH, které vám připočítá česká celnice. To též může být v řádu tisíců.

U zboží do hodnoty 22 eur se neplatí clo, ani DPH.
Na zboží v hodnotě od 22 do 150 eur se vztahuje DPH, nikoli clo. DPH činí 20 % ceny (včetně poštovného).
Zboží nad 150 eur podléhá clu i DPH. (Takže kromě 20% DPH vám zaúčtujou ještě clo.)
V případě, že je balík označen jako "dárek", měl by být osvobozen od DPH a cla až do hodnoty 45 eur.

V budoucnu pravděpodobně přibyde podrobnější článek o objednávání BJD ze zahraničí a o celním řízení.

CO JE TO RECAST?
O recastech máme ZDE celý článek.
Ve zkratce: jde o nelegální kopii, na níž padělatel okrádá autora. Tato kopie je ke všemu často značně nekvalitní.
Recasty významně poškozují tento koníček.

NAŠEL JSEM BJD A PŘIJDE MI PODEZŘELE LEVNÁ.
Ruce pryč. Jedná se pravděpodobně o nelegální kopii zvanou recast. Nejenže recast je nekvalitní, ale jedná se především o okrádání tvůrce původního modelu, což nemálo poškozuje celé hobby.
(Často se tohle stává u známějších společností. Recastují se SOOM, Fairyland, Luts, Dream of Doll atd.)
Proto, když nenakupuje přímo na stránkách společnosti, nebo u oficiálních dealerů, vždy si zkontrolujte, zda cena odpovídá cenám společnosti!

NEMÁM MOC PENĚZ A BJD CHCI.
Čekat a šetřit. Téměř všichni jsme si tím prošli. Je to součást koníčku. Mnoho lidí v tomto koníčku, nemá zrovna zářivou finanční situaci, a přesto si dokázali našetřit. I když to třeba trvalo roky.
Ani v takovém případě recast NE!!!! Ke všemu to že je recast levnější, v realitě není zas tak pravda. Jde pouze o relativní levnost. Recasty padělají společnosti, které mají značku a tím vyšší ceny. Nelegální kopie pak stojí např. 300 dolarů oproti původním 600 dolarů. Nicméně existuje hromada společností, u kterých jde legitimní panenku pořídit i za pouhých 200 dolarů.
Recast tedy není levnější! Proto "málo peněz" neopravňuje podporu krádeže!!!


JAK SÁM MŮŽU ZASÁHNOUT DO VZHLEDU BJD?
Každý model v rukou majitele dostává svou specifickou podobu. BJD má měnitelnou paruku, oči a je možné přizpůsobit i vzhled obličeje (face-up), přidat tetování či přilepit piercingy.
Je možné koupit úplně holou panenku a celou si ji od základů vytvořit. Nebo si naopak pořídit rovnou full-set.

Pokud vám takové možnosti nestačí, je možné vytvořit hybrida.
Extrémním případem jsou pak významné modifikace, kde se jedná o často nevratný zásah do podoby BJD (broušení, modelace atd.)

PŘIJDE MI BJD NAMALOVANÁ/OBLEČENÁ?
Záleží na tom, jak BJD objednáta. Jestli ji objednáte namalovanou (s face-upem) nebo ne. Jestli k ní objednáte oblečení nebo ne. Některé společnosti oblečení k BJD v nabídce vůbec namají nebo je nutné ho koupit na stránce zvlášť.
BJD si teda můžete objednat nenamalovanou, neoblečenou (bez paruky bez očí) - tedy úplně "holou". Nebo někdy nabízejí společnosti naopak full-set.

Proto je nutné při objednávání BJD důkladně pročíst, co vše je zahrnutu v dané ceně k BJD. (A kolik se připlácí za věci na víc - například právě za face-up).

CO TO JE FULL-SET BJD?
Společnosti někdy umožňují objednat full-set BJD. To znamená kompletní, tak jak ji vidíte na promo fotce.
Full set u každé společnosti znamená něco trošku jiného. Často ale dostanete základní paruku, oči, základní face-up a oblečení. Takový full set je samozřejmě znatelně dražší.

Někdy je možné vybrat jen možnosti, které požadujete. Například chcete pouze oči nebo jen face-up.

ROZDÍL MEZI FULL-SETEM A "HOLOU" BJD.
Takto bude vypadat BJD, pokud si ji objednáte "holou".
Bez face-upu, očí, paruky, oblečení.
(I holá BJD ovšem občas může zahrnovat náhodné oči. To záleží na společnosti a je vždy potřeba si pročíst, co všechno je k panence zahrnuté.)
Takže v případě full-setu vám domů přijde takováto panenka. S touto parukou, očima, oblečením. S obličejem namalovaným takto.

CO JE TO FACE-UP A KDE HO SEŽENU?
Face-up je malba, kterou má BJD na obličeji. Tato malba je zafixována na obličeji speciálním sprejem, proto je nesmyvatelná. (Může se ale odřít nebo poškrábat.)
Jedná se o stínování (blushing) a nakreslení obočí a řas.
Bez face-upuS face-upem
  • Face-up si můžete buďto objednat přímo u společnosti, kde BJD kupujete. Face-up bude vypadat, tak jako u modelu na obrázku. Cenově se pohybují kolem 40 dolarů.
  • Nebo můžete využít schopnosti face-uperů. A to jak zahraničních (ceny u zahraničních umělců mohou být ceny poměrně vysoké (80 dolarů není nic zvláštního.)
  • V česku už také existuje nabídka face-uperů. Jejich databázy máme ZDE. Ceny se pohybují do 500,-)
  • Poslední možnost je udělat si face-up sám. To má však svoje pravidla, jinak byste si mohli BJD nenávratně poškodit. (Více informací o dělání face-upů najdete v rubrice Info o BJD)


KDE POŘÍDÍM PARUKU

KDE POŘÍDÍM OBLEČENÍ

CO TO JE HYBRID?
Označení hybrid (více o tvoření hybrida ve speciálním článku) neslouží k tomu, abyste BJD urazili. Slovo Hybrid se používá, pokud vaše BJD má hlavu a tělo koupené zvlášť a každé je od jiné společnosti.
Často se tato metoda používá, když chcete na příklad ušetřit na těle. (Pořizujete pak tělo od levné společnosti).
U tvoření hybridů je nutné dbát na míry a barvu resinu.

SKIN BJD NEBOLI BARVA RESINU.
BJD mají také různé barvy resinu. Nejčastěji se setkáte s označením.
White, normal, tan, yellow, pink. Existují ale i další barvy všetně těch méně obvyklích. Jako například šedé, modré atd.
White je teda extrémně světlá/bílá barva. Normal by se měla co nejvíce podobat reálné barvě kůže. Její odnoše jsou pink a yellow, kde pink je více do růžova, zatímco yellow více do žluta. Tan má vzbuzovat dojem opálení.

Důležité je mít na paměti, že normal skin u jedné společnosti nemusí odpovídat normal skin u společnosti druhé (to je potřeba zvážit hlavně u tvorby hybridů).

Přibližné porovnání:

Zde je např. srovnání barev, které nabízejí Luts.

BJD JE MOC VOLNÁ.
Je potřeba gumu utáhnout. BJD se musí rozebrat a guma uvnitř zkrátit. Buďto si na tento úkon troufnete sami a BJD si převážete. Zde je návod.
Nebo pokud dorazíte s takovou BJD na sraz, pomůžeme vám s tím. Případně pokud jste z Prahy, můžete se ozvat a domluvíme si schůzku ;)

BJD KOPE (KLOUBY VYSTŘELUJÍ).
Jedním z důvodů může být moc utáhnutá guma. BJD se musí rozebrat a guma vyměnit za volnější (případně možné povolit původní, ale věšinou není kam jí povolit). Více viz. předchozí otázka.

CO JE TO S-HÁK?
S-hák je háček ve tvaru písměne S. Častoje používán v hlavě, v zápěstích a v kotnících a bývá na něm uchycen konec gumy, která BJD drží pohromadě.

CO TO JE FLOATING HEAD?
To znamená, že vlastníte pouze hlavu bez těla.

UBLÍŽÍ BJD VODA?
V podstatě NE. BJD se nerozpustí. Resinu voda nemůže nijak ublížit. Ani dobře fixovaný face-up se vody bát nemusí.
Pouze v případě, že budete mít například BJD několik dní ponořenou ve vodě, může se stát, že uvnitř zpuchří guma.
Další věc, kterou voda může ovlivnit při delším působení (pokud byste třeba ponořili BJD obličejem do vody), jsou řasy a jiné věci přilepené vodou-ředitelným lepidlem. Ty se pak mohou odlepit.Pokud váš dotaz není v těchto otázkách zodpovězen, nebojte se zeptat v komentářích ;)
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Wolfí Wolfí | E-mail | 29. července 2015 v 8:40 | Reagovat

Moc děkuji za super článek. Rozhodně pomůže všem začátečníkům!

2 Babakat Babakat | 7. listopadu 2015 v 9:19 | Reagovat

Tak tohle jsem si fakt přečetla se zájmem. Víc podobných článků je třeba - hlavně pro ty, co s BJD začínají (jako já). Díky.

3 Kat Kat | 23. května 2017 v 15:48 | Reagovat

Souhlasím, spoustu věci je mi teď jasnějších.

4 Kat Kat | 23. května 2017 v 15:49 | Reagovat

Tak jsem se chtěla dostat na ty bazárky, copak všichni si myslí, že člověk má FB?:D

5 kvicka kvicka | E-mail | Web | 8. června 2017 v 22:30 | Reagovat

[4]: Bohužel, prakticky vše se tam přesunulo. Forum zaniklo už před několika lety....a upřímně si myslím, že blog už tak moc nikoho nebere

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama