Recasty - nelegální kopie

25. března 2013 v 23:39 | Miyabi |  Základní info
Nedávno se na FB zase objevilo téma nelegálních kopií BJD a tak mě napadlo, že by bylo velmi dobré pro neznalé sepsat článek s infem a zároveň k tomuto tématu zaujmout stanovisko nejen za sebe, ale za celý tenhle blog (najdete na konci článku, doporučuju všem přečíst!)


(Picture belongs to Hiritai on Deviantart)

Co je to recast?
Recast je nelegální kopie BJD. Vznikají tak, že je vyrobena nová forma z originální BJD a pomocí té pak daná osoba modeluje sama další panenky a vydělává na nich. Občas se i stane, že společnost najatá na odlévání panenek udělá pár kopií navíc, za zády společnosti a prodá je pro vlastní zisk (většina společností si ale odlévá své panenky sama takže to není tak časté).
Hodně společností vyrábějící recasty otevřeně přizná, že se nejedná o originál ale kopii, bohužel se ale najde spoustu podvodníků, kteří kopii prodají jako originál a okrádají tak kupující, kteří o těchto věcech nic netuší.
Velká část zisku od originální společnosti jde do vývoje dalších modelů. Tento vývoj každé panenky je velmi nákladný od designu, přes tvorbu funkčního modelu po odlévání, závěrečné úpravy, malování, focení atp. Tyto všechny kroky recaster může vypustit jelikož originální model ukradne společosti a sám se jen dále obohacuje na cizí práci. Díky tomu si může dovolit panenky prodávat za nižší cenu a lákat tak zákazníky.
Recasty nikdy nesou 100% stejné jako originál!Čím se recast liší od originálu a proč je nekupovat
Kvůli tomu, že nová forma je vytvořena z panenky a pak se z ní znovu odlévají další, recasty jsou o něco menší, než originální panenky.
Vzhledem k tomu, že recasty nejsou často dělané profesionálně, nastává u nich mnoho nedostatků v kvalitě od nepřesností, jako nesedící head cap, po povrchové vady, jako velmi výrazné spoje, až po bubliny v resinu, které je nemožné vidět na pohled a které způsobují jeho extrémní křehkost a tudíž jsou takovéto BJD velmi lehko zničitelné. Často bývají tyto BJD obecně křehčí, zvláště v oblasti očí, které se pak velmi snadno rozlomí.
Občas se údajně stává, že jsou tyto nelegální BJD odlité z resinu, který je více toxický, než obvyklý resin (vyznačuje se výrazným pachem).
Pokud se vám u originální BJD cokoli rozbije/zlomí společnost vám (někdy i zdarma) poskytne náhradní části. U nelegální panenky se vám tohoto servisu samozřejmě nedostane.Častý problém u recastů jsou špatně odstraněné spoje a spoustu resinového prachu, který je velmi toxický.Ilustrovaná křehkost ilegální BJD
(Pictures above from http://recastreality.tumblr.com/)

Hlavním negativem recastů je okrádání originálních umělců. BJD nejsou masově vyráběné, každý kousek je něco, na čem někdo pečlivě pracoval, každý model je originální umělecké dílo. Prodáváním nelegálních kopií prodávající, ale i kupující okrádají původního umělce. Tyto ztráty na ziscích můžou být hlavně pro malé společnosti zásadní. Mnohé společnosti jsou jen nezávislý umělec, nebo jsou velmi malé a kupování recastů může takovéto umělce poslat ke dnu. Tím, že si pořídíte originální panenku prokazujete svůj respekt umělci, který ji vytvořil.
Tohle stanovisko je obecně zakořeněné v jádru komunity BJD majitelů a většina stránek a fór zakazuje posílání recastů, mimo jiné i proto, aby zabránili jejich přeprodávání a hlavně reklamě pro dané prodejce. Toto se týká například i největšího BJD fóra Den of Angels.

Lidé často argumentují slovy jako: Asi to těm společnostem tolik nevadí, když proti tomu nic nedělají. Opět: většina společností je malá a prostě se jim nevyplatí investovat čas a peníze do stíhání těchto lidí (nehledě na to, že většina těchto podvodníků sídlí v Číně, kde se tyhle věci řeší velmi špatně a snaha o to by asi byla zbytečná), raději budou spoléhat na poctivost kupujících. Což samozřejmě v mnoha případech selhává.
Na většině oficiálních stránek najdete varování proti ilegálním kopiím a jasný výpis odkud můžete kupovat originály.

Zde je vyjádření k tomuto tématu od dvou společností (v angličtině). Více vyjádření najdete níže v článku. První od Iplehouse
Iplehouse je obecně považována za jednu z větších společností, ale i ty velké BJD společnosti jsou ve skutečnosti dosti malé. Pro ty, co nerozumí anglicky, shrnutí obsahu: Iplehouse je společnost, pod kterou funguje jen několik umělců. Koupí ilegální kopie je poškozována jejich kreativita a pokud nebude jejich šíření zabráněno, může být společnost zasažena velmi zásadním způsobem. Všechny panenky jsou vyrobeny a navrženy s láskou a společnost dělá vše pro to, aby se postarala o všechny potřeby zákazníka, proto prosím neplňte kapsy kliminálníkům. Společnost se snaží bojovat proti těmto ilegálním kopiím a prosí i o vaši pomoc.

Další vyjádření, od Fairylandu
Shrnutí: I když si lidé myslí obvykle opak, Fairyland je malá společnost zaměstnávající jen málo lidí, kteří dlouhé hodiny tvrdě pracují. Snaží se vytvořit vysoce kvalitní panenky, ze kterých nemají zdaleka tak velký výdělek, jak by se mohlo zdát. Pokud budou lidi dále podporovat ilegální kopie, společnosti budou nuceny skončit, nebo velmi omezit svoji produkci. Kopie jsou kopie a jejich koupě je špatná, proto se mnoho lidí snaží to, že je vlastní nějak ospravedlnit, ale to nic nemění na tom, že je to ilegální.

Jak recast rozeznat od originálu
Nejen, že existují prodejci a společnosti soustředící se na recasty. Takováto ilegální BJD se k vám může dostat i z druhé ruky, buď protože původní majitel netuší, že se jedná o recast, nebo protože si chce prostě vydělat. Pokud člověk není opatrný, může být snadno okraden. Zde najdete pár tipů, na co si dát pozor:

1. Ověřte svůj zdroj.
Ať už objednáváte u společnosti nebo u dealera, ověřte, že se jedná o oficiální společnost, nebo oficiálního dealera(jejich seznam je buď uveden na oficiálních stránkách společnosti, nebo je stačí kontaktovat a oni vám to potvrdí). To že o sobě dealer tvrdí, že je oficiální, skutečně neznamená, že tomu tak je. V případě nejistoty se nebojte zeptat na radu.
U prodejců z druhé ruky si najděte spolehlivý feedback. Pokud vám poskytne při prodeji i certifikát pravosti, pak máte o to větší jistotu.

2. Pokud se to zdá příliš dobré na to, aby to byla pravda, nejspíš tomu tak je.
Existují určité zavedené ceny a pokud narazíte na nějaké, které se zdají neskutečně výhodné, dejte ruce pryč. Zvláště, pokud je daná panenka dvakrát a více levnější, než u společnosti. To prostě není reálné a jedná se o nelegální kopii.

3. Pokud nekupujete přímo od společnosti, zjistěte si, jaké mají jejich panenky označení pravosti. Zpravidla se jedná buď o headplate(viz obrázek níže), nebo rytí uvnitř hlavy.
Bohužel, některé společnosti stále žádné značky svým panenkám nedávají, ale je jich čím dál více a řekla bych, že to bude jen otázka času, než to zavedou všechny.
I tyto značky ale mohou samozřejmě být okopírovány, byť se to stává zatím vzácně, takže se dívejte pozorně.


(Picture by http://momoiro-machiko.blogspot.cz/ )

4. Pokud kupujete second hand: Zjistěte si co nejvíc o dané společnosti a daném modelu, abyste měli co nejvíce informací, které vám pomůžou ujistit se, že se jedná o originál (barva resinu, datum vydání, detaily ve vzhledu). Vyžádejte si co nejvíce detailních fotek.

5. Recast je mírně menší než originál.


Tady si můžete všimnout jak těžké může být recast rozeznat. Je zde ale patrné, že recast je mírně menší.
(Picture from http://recastreality.tumblr.com)

6. Recasteři mají většinou jen jeden nebo malé množství modelů, tudíž i malé množství forem, které používají znovu a znovu. To formu ničí a po určité době je to na povrchu panenek patrné. Při blízkém pohledu mohou být na resinu drobné nerovnosti (někdy jsou ale skutečně hodně patrné, pokud byla použita hodně opotřebovaná forma.

V zásadě: Hledejte, informujte se, ujistěte se. V případě pochybností, neriskujte.

Vyjádření o recastech od různých společností:
Notifikace o recastech a prosby aby je lidé nekupovali se vynořují u více a více společností. Skutečně je z tomu člověku smutno, že musí takhle žádat lidi, aby jim neubližovali...
5star dolls
DollGru (což je pokud se nemýlím pouze jedna umělkyně a zde sděluje, že kvůli nebezpečí recastování si už nemůže dovolit prodávat své hlavy po jedné a musí je prodávat pouze ve velkém množství aby recasterům znemožnila jednoduše se k jejím modelům dostat)
Dollmore(dokonce odkazují na FB stránku BJD community against recasts)
Fairyland(zde sdělují i informace o tom že vyšetřují members kteří jsou spojeni s nákupem jejich dolls na recasty a budou je dále vyšetřovat a veřejně sdělí jejich informace)
Iplehouse: (Zde zmiňují jak recasty v poslední době zasahují čím dál více společností velmi zásadně a zmiňují zahájení kampaně proti recasterům v blízké době, se kterou i vy můžete pomoci šířením informací)
k-doll (také velmi malá firma)
Loong Soul
MigiDoll (zde zmiňují i to, že recasteři blokují korejské IP adresy proto je pro ně nemožné tyto stránky nalézt)
Crobidoll
DOD (jedno z nejsmutnějších oznámení mluvící o lásce umělce ke svému výtvoru a o snaze stvořit dílo s duší pro zákazníka, což recasteři ničí)
Trochu starší oznámení od MoC (americký dealer), které se v komunitě hodně probíralo,a le já s jejich stanoviskem zcela souhlasím (vyhrazují si právo neprodávat komukoli o kom ví že mají recast nebo spojitost s recastery)
Spiritdoll
Pipos
SWITCH (mimo jiné přímé varování recasterovi, aby si našel slušný a legální způsob obživy a že proti němu budou dále podnikat kroky)
VOLKS(mimo jiné zmiňují že recasty mohou být zabaveny na celnici jako nelegální zboží)
Dollshe (V současné době dost populární, ale stále velmi malá firma jejíž umělkyně do svých modelů vkládá neskutečně moc práce)
SOOM

Můžeme asi jen doufat, že v budoucnu budou společnosti schopné podniknout kroky, které vytlačí recastery z trhu, dříve než to recasteři udělají jim. Ve většině těchto prohlášení se společnosti shodují že je pro ně těžší a těžší dělat originální modely s takovou ztrátou zisků a opatření, které zavedli DollGru je jen první z drastických opatření, kterých se takto můžeme dočkat.


Osobní názor a oficiální stanovisko BJD Kingdom k recastům
BJD jsou umělecké panenky, ne panenky, které si můžete koupit v hračkářství. Pokud vám jde o pěkné hračky, doporučuju panenky barbie, Monster High a podobně. BJD jsou pro mě neoddělitelně spojeny s uměleckým vyjádřením, ať už jste jen někdo, kdo to dělá pro radost a pro sebe, nebo někdo, kdo je profesionální umělec. Jako takový by člověk měl být myšlenkou recastů přímo odpuzován, protože je to krádež a vykořisťování původního umělce. Chápu, že nízká cena může být lákavá, ale pokud jednou začnete s BJD, musíte se smířit s tím, že ty peníze budete investovat. Pokud je vám peněz líto, doporučuju si najít jiné alternativní hobby.
Je to jakobyste zbožňovali světové módní značky, ale nosili jenom ilegální kopie od vietnamců. Cítíte, jak to křičí ironií?

Být umělcem v dnešním světě je neskutečně těžké a lidé, kteří mají umění v jakékoli formě rádi a dokáží ho ocenit, což by měla být definice BJD majitele, by rozhodně měli proti recastům zaujmout negativní stanovisko. Nehledě na to, že i když je těžké padělatele stíhat, je toto stále ilegální a proto by to mělo být proti mysli každému člověku s nějakou morálkou.


BJD Kingdom tímto oficiálně vyjadřuje svůj negativní postoj k recastům. Kdokoli vlastnící ilegální kopii BJD nesmí publikovat fotky, nebo jakékoli zmínky o ní, nebo o společnosti, ze které pochází, na našem blogu. Recast BJD nejsou vítány ani na námi organizovaných srazech. Předem děkujeme, že toto respektujete.

Ediit: Nenávistné a urážlivé komentáře budou mazány.


Samozřejmě pokud vlastníte recast a nikde ho nepublikujete ani nenosíte na sraz, nikdo vám nebrání se účastnit na chodu blogu a chodit na akce.

Pokud budete mít jakékoli pochybnosti, neváhejte se na nás obrátit.


 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Kůzle Kůzle | 26. března 2013 v 0:10 | Reagovat

Naprosto výborně sepsané..souhlasím se vším a mrzí mě, že takovéhle věci mají vůbec nějaké kupce.

2 Miyabi Kitsune Miyabi Kitsune | 26. března 2013 v 0:16 | Reagovat

[1]:Děkuji:) Bohužel, lidi jsou chamtiví a pro některé ta nízká cena bude vždycky lákavější než cokoli jiného...

3 wlcisek wlcisek | E-mail | Web | 26. března 2013 v 7:19 | Reagovat

Super věc, možná by se hodil i seznam společností od kterých nekupovat. Ale kapku nesouhlasím s tím chozením na sraz. Co když člověk koupí recast BJD a neví o tom? Nakonec je zklamaný dvakrát, že ho 1. podvedli a za 2. i když svou panenku miluje nemůže ji nikam vzít protože se na něj každý dívá skrz prsty

4 Hiroko von Rabersdorf Hiroko von Rabersdorf | 26. března 2013 v 9:59 | Reagovat

No jo ta nízká cena, to je vždycky lákadlo. Ale když si pak člověk spočítá o co příjde, tak to snad ani nemá smysl a lepší o něco dýl šetřit. A prokázat tak i úctu tomu dílu i umělci. :)
Já musím souhlasit. (A fakt se chvílemi modlím, že Impldollí starší modely nejsou kopie..T_T podle toho, co se tam poslední dobou děje.. achjo..)

5 Miyabi Kitsune Miyabi Kitsune | 26. března 2013 v 11:10 | Reagovat

[3]: To dělat nechci, protože by to mohlo sloužit jako nechtěná reklama lidem, kteří by si recasty chtěli koupit. Ale vždycky se nám může kdokoli ozvat a zeptat se, jestli je společnost, od které chtějí objednávat, bezpečná.
Jinak ano je pravda že člověk může být snadno podveden, ale je nutné zaujmout stanovisko. Pevně doufám, že se to tady nikomu nestane, aby byl takto nachytán :/

[4]: Přesně tak. A jinak pokud narážíš na obvinění z kopírování jiných modelů, mám pocit, že ta jsou v tomhle případě přehnaná, i když se to bohužel děje, hlavně u těch čínských společností. To je zase trochu jiná záležitost než vyloženě recast, ale je to samozřejmě taky špatné. On třeba i Dollzone má poněkud....temnou minulost :D Tyhle věci většinou ale vyjdou najevo a společnost z toho pak má ostudu a přijde o zákazníky. V tomto případě právem.

6 wlcisek wlcisek | E-mail | Web | 26. března 2013 v 18:29 | Reagovat

[5]: To já doufám taky, bylo by to ošklivé

7 aleen aleen | 27. března 2013 v 14:00 | Reagovat

Souhlasím. Už dlouho jsem vlastně na tohle téma nikde nenarazila, jsem ráda, že se tu jako upozornění objevilo.
Tak mě napadlo, že si vlastně nejsem jistá jen s Aiwou. Ani prodejce původně neznal původ. Dollzone Xi sám o sobě je starý DZ model..."vzhledem k jejich minulosti" mám doma možná recast recastu  XD Co teď?!
Ba ne. Když to vezmu vážně, recast by nemohl přežít pád z metru, způsobit mi tím infarkt a nemít přitom ani škrábnutí... nebo v to alespoň doufám.
Třeba ho někdy budu mít příležitost porovnat.

8 Alice Alice | 28. března 2013 v 19:00 | Reagovat

Díky za zajímavý článek, člověk by nevěřil, co je možné. Vlastně věřil, mimochodem - měli bychom si uvědomit, že když někdo nelegálně stahuje hudbu a filmy, chová se vlastně stejně, jako když kupuje recasty - také okrádá umělce, kteří dané dílo vytvořili. A k tomu je většina lidí docela benevolentní...
Já také doufám, že moje panenky jsou v pořádku, musím říct, že rozeznat padělek, i podle zde uveřejněných fotek, není vůbec jednoduché a věřím, že se lidé mohou nevědomky napálit...

9 Icy Icy | E-mail | Web | 15. dubna 2013 v 16:32 | Reagovat

Hezky napsaný článek. A to bych si někdy chtěla takovou panenku pořídit. A ted pudu mít strach abych koupyla tu zprávnou :(

10 ome ome | 5. listopadu 2013 v 23:02 | Reagovat

to nekdo takove doll ma? nebo jaka firma je dela?

11 Nudle Nudle | 7. prosince 2013 v 10:08 | Reagovat

Článek je to určitě zajímavý a s myšlenkou o uměleckém vlastnictví apod. souhlasím, ale vnímám jí i z druhé strany, protože recast vlastním, Pinky byla moje druhá BJD a vůbec jsem v té době nevěděla, co to recast je...takže me docela uráží takový vyhraněný postoj "ZÁKAZ NA SRAZY!!!" ... každopádně Pinkyho tedy budu nechávat doma a můžu chodit s budoucím příchozím Zefim, který bude s pečetí. BTW u PKF od FL nepoznáte recast, pečet na hlavě není, ani asi číslo, jen model (a že mi rukama prošla nejedna PKF)...takže o to takovéhle težké "hejtování" úplně nechápu..asi jsem zlosyn, protože jsem dokonce schopna stáhnout film z netu a sledovat ho!!! ... každopádně Pinkyho mám ráda ze všech bjd nejvíc co jsem kdy měla a fakt, co je zač a na tom nic nemění, tak třeba se zkusit pozastavit, že nic není tak černobílé jak se v podobně "nahejtovanejch" článcích sype.

12 Kvicka Kvicka | E-mail | Web | 7. prosince 2013 v 11:15 | Reagovat

Nudle: Náš přístup je naprosto odůvodnění.  Jde o to, že recast je KRÁDEŽ (krádež modelu)... A ne, nejde to přirovnávat k stahování filmů ani hudby, to fak ne. To je totiž více méně pouze sdílení média. Ale u recastu to proběhne tak, že nějaký umělec věnuje spoustu času, trpělivosti, peněz a část sebe a vytvoří nějaký model...pak někdo příjde...ten jeho model sprostě ukradne....A ZAČNE NA TÉTO KRÁDEŽI VYDĚLÁVAT TÍM, ŽE TO PRODÁVÁ! Co  je prosím na tomhle správné?
Ke všemu pokud to takhle bude pokračovat, začnou BJD společnosti pomalu krachovat.....

13 Miyabi Kitsune Miyabi Kitsune | 7. prosince 2013 v 18:04 | Reagovat

[11 ] Tady nejde o žádné hejtování. Doteď jsem si nevšimla, že by na tebe byl tady někdo neslušný, nebo se s tebou nebavil, protože máš recast. Celý článek i náš názor je konstruktivně sepsaný, založený na podložených argumentech. Kupování recastů není vůbec v ničem podobné stahování filmů. Samozřejmě to je taky špatné a poškozující, ale nikomu za to neplatíš. Nikdo na tom nevydělává a často to dokonce slouží jako reklama, protože člověk si málokdy koupí něco, co neviděl. Ale to odbočuji.
Největší BJD společnost, která existuje (VOLKS) má cca 300 zaměstnanců, což je na největší firmu v daném odvětví opravdu maličko. Obvykle se počet zaměstnanců pohybuje okolo 30, někdy jsou to jen 1-3 lidé, takže pro ně tito příživníci, kteří ukradnou jejich nápad, aniž by museli do jeho produkce vrazit korunu navíc za návrh, plat umělci, vývoj modelu, obnovování molds a podobně a prostě jen odlijí kopii a prodají, jsou opravdu problém. Chápu, že sis koupila recast, aniž bys věděla, o co se jedná a bohužel, stává se to často. Proto taky je tu tenhle článek aby lidé byli informovaní. Pokud zapomeneme na morální stránku věci, že se v podstatě jedná o krádež, je tu i ta čistě praktická: nechceme, abychom se dočkali dne, kdy panenky nebudou vůbec, protože recasteři vytlačí společnosti z trhu a tím pádem oni sami nebudou mít co recastovat.
Takže ne, není to o hejtu ani v nejmenším. Jediný důvod, proč nesmí recasty na sraz je, aby se nešířila reklama skrz nás, což jako 100% anti recast stránka nechceme. Tys to věděla moc dobře a přesto ses to rozhodla ignorovat, což mi přijde od tebe hodně bezohledné. Přesto ti nikdo nenadával a nikdo tě nevyháněl, protože se tady snažíme na sebe být všichni slušní a mít příjemnou komunitu. Čímž se dostávám k tvému druhému komentáři (který byl naprosto nechutný a vulgární a proto byl smazán). Ráda bych varovala, že něco podobného tady trpět nebudeme a pokud se něco podobného bude opakovat blokujeme tvoje IP (ano i když jsi to napsala pod nickem hater, pořád vidíme z jakého to přišlo IP a rozhodně to nebylo vůbec dospělé, nevím, čeho se snažíš urážením nás dosáhnout ale respektu si tím moc nezískáš).

14 Nudle Nudle | 9. prosince 2013 v 12:41 | Reagovat

uz jsem psala, ale jeste verejne to uvedu na pravou miru, nic vulgarniho, nebourazliveho nepisu a nenapsala jsem ;) .. prosim nemoralizujte me necim o cem nemam sajn a nevis co za tim stoji..ale to uz se doufam vyresilo a jen jsem doufala, ze prijde i omluva na mou adrezu, za omyl..nevadi..budu se chlacholit sama :P
ale jeste to napisu po lopate tobe.
urazi me postoj, ty za tim stojis a podporujes, rozhodne ne! je to stale napsano nesrozumitelne?
  Tim prispevkem co jsem napsala, jsem mela na mysli, ze recast rozhodne nepodporuji, protoze  kopirovani jako clovek v oboru umeleckem nemuzu taky ani vystat, ale!
Pinkyho jsem pred vice jak rokem kupovala jako moji druhou BJD ( 1. byl Fubao z AS - originalni..pochopitelne) ale Pinky prisel od baby BJD a to jsem ani nemela paru co nejaky recast, je protoze mi prislo, ze je moc dealeru a ti si ceny ruzne upravuji atd. proto jsem narazela v prispevku na tu srazovou nesnasenlivost na BJD srazech, kdyz nekdo jako ja nemel pred dobou davnou paru o necem je a pak se to dovi, to mi prijde prirozene, ze si pak clovek vec, kterou ma rad musi hajit a mylsim, ze v tomto pripade je to prirozene a smysl to dava...
takze mi bylo lito, ze kdyz si Pinkyho tak hyckam, nemuze nikam, pritom si myslim, ze moje BJD jsou na uchazejici urovni a reklamu spolecnosti, ktera zustava na black listu nepodporuju, nebo to nepropagguju " vsichn iseeem, budeme recastovat az do zaniku slusnych firem, ktere nam zbyly!"..ale to je uz neco trochu jinyho..
   vec dalsi..srovnani s filmem, to se seredne pletes, film, od animaci, pres konceptualne/duchovne narvany pociny az po pateticky USA kyce jsou na stejny urovni jako cokoli jineho... co se tyce filmu, umeleckeho dila, konceptu, myslenky atd...vse je kradez jako takova bez vyjimky! je to prace nemaleho teamu lidi, od pocatecni nametu az po zpracovani, rozhodne se v tom panenky, nebo sochy apod. nelisi...nevztahuje se odlisne autorske pravo s hrozbou znehodnoceni samotnych autoru, spolecnosti, nebo uplatneni na trhu jsou pro autorske veci atd. shodne! za tim si stojim.
a sdilet kradeny film, defakto recastove produkovany ;) je na steje urovni jako sdilet (vlastnit) bjd, prece jen film neni tak hmotnou zalezitosti jako BJD....dnes spis datovou ze ;)
...tak kdyz te budu citovat "ale u recastu to proběhne tak, že nějaký umělec věnuje spoustu času, trpělivosti, peněz a část sebe a vytvoří nějaký model...pak někdo příjde...ten jeho model sprostě ukradne.." da se to napsat nasledovne a zustava to faktem:" ale u filmiu a jinych medii to proběhne tak, že nějaký umělec(spousta umelcu, zamestanncu atd. věnuje spoustu času, trpělivosti, peněz a část sebe a vytvoří nějaký produkt, umelecky koncept proste neco team vyexportuje...pak někdo příjde...ten jeho  vystup sprostě ukradne.."
tak tim se ohrazuji a uz to radeji nevytahuj, je to krapec mimo ;)
a nez zacnou BJD spolecnosti krachovat chapu, ze bylo mineno s nadsazkou ze? :) ..z piratskeho kopirovani, sireni/sdileni medii slusne mediali spolecnosti take nekrachuji,al eje jasny jakou ztratu z toho od umelcu az po studia, vystupy vsichni maji..proto i BJD spol. budou mit ztraty..proste se to deje a bude dit a je jasny, ze nam co se tomu trochu venujeme to bude vzdy lito, zas na druhou stranu kdo s tim co dela..to zas ale zabredavam jinam..proste taky trochu zcestne minene ohrazeni z tve strany na mou...a ne moc dobre podlozene.
Zaverem teda doufam, ze uz je jasne, ze postoj mam stejny, jen ne tolik vyhraneny, protoze jsem za prve vlastnik jedne kopie (ktere se sakra nevzdam :o) ) a za druhe protoze par lidi co recasty maji znam a nevidim rozdil v radosti ze sveho tvoreni pro BJD a vdechnuti do ni sam sebe, nebo neco ze sebe..proto se tim padem jen v tomhle tematu ohrazuji proti tomu zakazu na srazy, ktere mi pripada zvlastni separovat od sebe lidi, kteri maji stejnou vasen, stejnou radost z toho co delaji jen protoze nekdo ma adidas tak jak ma byt a nekdo ma adidas s peti carkama s trznice, kterym se vubec nechlubi,protoze je ma omylem, nebo z duvodu po kterych nam ostatnim muze byt s prominutim *** protoze ne kazdy si muze prat BJD k vanocum ;)... jen jde o pocit tvurci prace a sdruzovani se s nekym, kdo ma podobny zajem, protoze tolik priznivcu BJD v CZ zase nemame a vetsina lidi na nas kouka skrze prsty proto mi pripada docela i nebezpecne jeste takovym zpusobem komunitu delit..nejsem si jista, jestli si to muzeme na tak malem placku dovolit ;)
Kazdopadne ja se budu tesit na prichod originalniho Zefiho od FL, protoze v tuhle chvili se v BJD uz konecne vyznam :) ..snad uz vice nez dobre a a srazy tak budu moci chodit alespon s nim.
Preju vsem BJD fandum spoustu uspechu a radosti z toho co delaji, jen vas prosim, nez budete proti necemu/nekomu plivat overte si svoje postoje, fakty apod. :)
Je nas prece jen celkem malo, ale moc fajn lidi a separace s temer bezpredmetnejma dohadama je ..je..
Takze vsem preji krasne svatky, uzivejte volne dny s prateli a BJD a tohle tema povazuji za uzavrene a doufam, ze uz pochopene spravne! nebo je jeste neco nejasneho? doufam, ze ne.. btw: sry za preklepy, ale takovy slohanec s polofunkcni klavesnici... je zkouska odvahy :)

15 Miyabi Kitsune Miyabi Kitsune | E-mail | 9. prosince 2013 v 13:26 | Reagovat

[14]: Ono tohle nebylo poprvé, co nás sem přišel lynčovat a sprostě nám nadávat nějaký kamarád někoho. Upřímně se nikdy nedokáže kdo s tím měl co společného, já jen vím, že něco takového na našem blogu nechceme a jak jsem řekla, mohly jsme rovnou blokovat IP a ne řešit to s tebou. Upřímně ani tvoje reakce nejsou zrovna neútočné.
Nevím, proč se tady pořád propírá to srovnání s filmem. Už jsem řekla předtím že ne, není to správné nikdy jsem neřekla, že je to v pohodě ale v žádném případě to není stejné. Když si stáhneš film často tě to motivuje ke koupi originálu a navíc za to nikdo nevydělává dva zásadní rozdíly. Recast jednak živí zloděje a navíc tě motivuje maximálně k nákupu dalších recastů, protože si ho člověk koupí z určitých důvodů. Koupila by sis vypálené DVD? Pochybuju o tom, koupila by sis originál. V tom je ten rozdíl.
A to že společnosti na základě recastů začnou krachovat skutečně není přehnané. Jak můžeš srovnávat filmový průmysl a BJD společnosti, které mají povětšinou několik zaměstanců a jejich výdělky jsou  naprosto nesrovnatelné? Přečti si názory umělců z různých společností, kteří už se mnohokrát vyjádřili, že cítí, že je možné, že budou muset omezit výrobu a že  pokud to takhle půjde dál, bude jim hrozit krach. Pro ně je tenhle cenový únik naprosto zásadní. To skutečně není přehánění.
Mimoto recasty skutečně ničí tuhle komunitu. Pohybuju se tady už pěkných pár let a nikdy v životě jsem nezažila takovou atmosféru strachu a nedůvěry. Lidi se bojí, že je někdo podvede, odráží se to i na second hand marketu, ceny dolls jdou dolů, což je šílené, jedna výhoda BJD byla ta, že člověk věděl, že si sice kupuje drahou věc, ale kdykoli ji může prodat za téměř stejnou cenu.
Jak už jsem řekla, mrzí mě, že sis doll koupila aniž bys věděla, co pořizuješ a zcela chápu, že je to tvůj miláček, kterého se nechceš vzdát. Ale tady nejde o to jak moc svoji doll zbožňuješ, nebudeme za lidma s recastama chodit a podle toho jak mají rádi svou doll je pouštět na sraz. Nikdo ti nezakazuje na sraz chodit a družit se. Jediný co nechceme je jakkoli podporovat recasty a šířit je skrz náš blog a tohle stanovisko je pevné. Nevím proč trváš na tom, že jsme nějací zlí hateři. Máme stanovisko z důvodů, které jsou myslím dost jasné, sama jsi řekla že recast nepodporuješ. A za tím si budeme stát. Je to volba každého, pořídit si recast jako je volba naše, zakázat je na srazech. (A zrovna srovnání s módní značkou...kdybys přišla na nějaký adidas event ve fake adidas tak by na tebe tak akorát rovnou poslali policii, když už jsi to zmínila). Nemám zájem o žádný elitismus ani o nenávist v komunitě. Ty to jen bereš neskutečně osobně byť na tebe nikdy nikdo nezaútočil.

16 Elly Meow Elly Meow | 10. ledna 2014 v 20:22 | Reagovat

Samotných recastů je mi líto. Nemůžou za to a narodili se jako vyvrhelové. Nedokážu pochopit, že je možné recasty veřejně prodávat bez postihu (viz. bjd baby a další). Zajímalo by mě, jak se nahlíží na "hand made" panenky. Obdivuju jejich autory.

17 Miyabi Kitsune Miyabi Kitsune | E-mail | 10. ledna 2014 v 20:31 | Reagovat

[16]: Recasty jsou pouze věci jejichž existence ubližuje živým lidem bohužel.
Jinak v Číně jsou prostě zákony o copyrightu špatně postihnutelné, proto tam vzniká tolik nelegálních kopií všeho. Často recasteři také blokují IP adresy z Koreji nebo Japonska aby původní společnost nenašla jejich stránky.
Panenky co si vyrábí nezávislí autoři už začínají mít tenhle problém taky, což je opravdu ta nejhorší věc, brzo to odradí kohokoli od jakéhokoli tvoření, když jim pod rukama jejich výtvor ukradnou.

18 Kvicka Kvicka | E-mail | Web | 10. ledna 2014 v 20:38 | Reagovat

[16]:  Já osobně autory hand-made BJD taky obdivuju. Musí to být strašně práce všechno to vymyslet, vymodelovat, odlít a zařídit, aby to dohromady pak fungovala.
Proto právě nechápu lidi, kteří recasty obhajují. Protože tím dávají najevo, že jim všechna tahle práce přijde bezcenná.
Nicméně hlavní problém je, že Čína a autorská práve je otázka sama o sobě. Aby se proti tomu něco dalo dělat, museli by to společnosti hnát k soudu. A na to samozřejmě namají prostředky.(A ve světle věcí, co jsem se nedávno dozvěděla na přednášce..nicméně, nezaručím, že to tak v praxi opravdu funguje, obzvlášť v případě něčeho jako ochrany uměleckých děl. My to probírali v trochu jiných souvislostech, především jako průmyslové vynálezy. Nicméně kdyby to tak bylo..tak by to znamenalo, že kdyby je chtěli žalovat, museli by to nejdřív mít ošetřené registrovaným patentem na průmyslový vzor...taková registrace stojí nehorázné peníze a musí se každých pár let obnovit, jinak propadá. V praxi si to můžou dovolit jen velké firmy vydělávající miliardy.)
Proto je jediná možnost, co s tím dělat, prosit lidi, aby recasty nekupovali. Když je nebudou kupovat, tak tenhle business nebude. Bohužel lidí bez svědomí a morálních zásad očividně existuje spousta.

19 Markéta Markéta | E-mail | 14. března 2014 v 1:37 | Reagovat

Mám konstruktivní dotaz..tahle diskuse je opravdu bujná, ale řekne mi někdo, jak se pozná recast? podle toho, že se někde sežene "podezřele" levná panenka? zdroje nákupu jsou přece na netu nekonečné....a kdo zaručí, že ta panenka s normální cenou recast není? Omlouvám se, ale podle mě to nejde empiricky ověřit. V celé diskusi jsem nenašla jediný jasný ukazatel, až na vágní informace: paneky bývají menší...sem tam se něco odštípne atd...pokud tam není vyražená značka, logo umělce atd..podle mě je zákazník bezbranný. A navíc, kdo si nepřečte článek tohoto typu, ani nemusí vědět, že něco takového jako pirátské kopie existuje. Takže to není úmysl. koupíte panenku za 500 dolarů, když ji někde prodávají za 300? Já asi jo a ještě se budu radovat, jak to byl dobrý kauf. Pardon, ale o recastech čtu poprvé, a opravdu se necítím jako amorální ganster....Mám úctu k umělecké práci. Ale podle mě nevědomost hříchu nečiní. Navíc, spousta lidí si paneku z 50% dotvoří samo, paruka, faceup, doma šité oblečení...V mnoha případech by se to dalo brát tak, že si sběratel kupuje polotovar. (jen názor).

20 Miyabi Kitsune Miyabi Kitsune | E-mail | 14. března 2014 v 1:55 | Reagovat

[19]: Žádný stoprocentní způsob poznání recastu co by fungoval na všecky stejně není. Recasty jsou odlité z formy udělané podle originální panenky a recasteři se samozřejmě snaží o to, aby vypadala co nejvíc jako originál. Pokud jsi někdy držela v ruce originál a dostane se ti do ruky recast, většinou to poznáš, nebo po čase, až se začnou projevovat vady. Z fotek je to horší. Cena a zdroj jsou nejlepší ukazatele.
Samozřejmě se může stát a děje se, že si člověk koupí recast omylem. S tím se nedá nic dělat. Osobně, kdyby se mi to stalo tak to řeším napadením prodejce nebo minimálně prodejem recastu, protože bych nic takového doma nechtěla mít. Nevím proč by někdo měl být zván amorálním gangsterem za to, že nikdy dřív o recastech neslyšel. Nikdy jsme nikde v článku nenapsaly, že odsuzujeme někoho, kdo si koupí recast z nevědomosti. Takového člověka je mi upřímně líto, protože se to může stát prakticky každému a nikomu bych to nepřála.

21 Markéta Markéta | E-mail | 14. března 2014 v 3:41 | Reagovat

ok, chápu. Myslím, že někteří prodejci nabízejí certifikáty (SGS) - bylo by toto dostačující zárukou, nebo se  mohou padělat i certifikáty? Obávám se, že běžný sběratel se může ocitnout v začarovaném kruhu. Zdroj panenek na ebay apod. už je podle mě zcela nekontrolovatelný.

22 Miyabi Kitsune Miyabi Kitsune | E-mail | 15. března 2014 v 1:35 | Reagovat

[21]: Řekla bych že certifikát je tak 99% záruka že je doll  pravá. Nepadělají se ale dají se občas někde koupit. Takže to hrozí max u second hand dolls. Jinak pokud nakupuješ u společnosti nebo oficiálních dealerů tak ti nic nehrozí to je 100% způsob jak se vyhnout nákupu recastů.

23 Elly Meow Elly Meow | 15. března 2014 v 23:12 | Reagovat

[22]: Tohle mě potěšilo. Ověřený dealer je věc, na kterou spoléhám. Nevím, co jiného bych mohla dělat. Zjistit, že mám recast, neprodala bych ho. Svoje BJD mám ráda, takže by mi nezbylo než si pobrečet, zanadávat a rozmazlovat je v soukromí.

24 Marketa Marketa | E-mail | 16. března 2014 v 1:47 | Reagovat

Mě teda nepřísluší to nějak moc komentovat, nejsem skalní člen zádné Bjd skupiny, ale je mi těch panenek trochu líto, kdo ma třeba kopii, stejně ma svoji panenku rad a taky ji třeba vlastním dotvorenim vdechne život...je to tak trochu jako když vlastnite pejska bez papiru, nemůže na výstavy vořech jeden, ale tak oukej:) stejně byste ho nevymenili.... A ty teorie o okrádání umělce jsou sice pravdive, ale podle me jde hlavně o to, ze firmy a oficialni dealeři ztrácejí kšeft... Panenky jsou byznys jako cokoli jineho.

25 Miyabi Kitsune Miyabi Kitsune | E-mail | 16. března 2014 v 1:54 | Reagovat

[24]: Skutečně nemám ráda tohle přirovnání k nepapírovým psům. Psi jsou živá stvoření a to že se někdo rozhodně že nemají dost rodových znaků aby měli nějaký papír je jako živé bytosti nijak neznehodnocuje.
Recasty jsou ukradené, nelegálně dělané kopie uměleckého díla na kterém někdo strávil neskutečné množství času a peněz jen aby ho někdo bez práce ukradnul a vydělával na něm. Doporučuju si někdy trochu prozkoumat jaký to má dopad na celou komunitu nejen na malou společnost která tím ztrácí zásadní část zisku. Recasty šíří nedůvěru na second hand trhu,strach mezi menšími umělci, kteří na panenkách dělají třeba sami a omezuje trh, protože se pak společnosti bojí prodávat do zahraničí, aby jejich produkt někdo nerecastnul.
Nevím, proč by někomu mělo být recastů líto, nejsou to živé bytosti. Naopak živé bytosti jsou umělci, které zloději výrobou recastů připravují o výdělek, na kterém závisí jejich živobytí. Panenky jsou sice drahé, ale většinová částka z nich jde do vývoje nových modelů a opravdu si na tom umělci tolik nevydělají.

26 Markéta Markéta | E-mail | 25. března 2014 v 10:33 | Reagovat

Já si právě taky myslím, že si na tom umělci moc nevydělají...spíš ti "legitimní dealeři", pak se tu ale nabízí otázka, jestli kupec nelegální kopie opravdu okrádá samotného umělce. Podle mě, jakmile to jakýkoli umělec udělá na kšeft (myslím ušití šatů, namalování obrazu, keramika...panenka, to je jedno), a nenechá si to "doma", riskuje kopírování. Tohle se děje už od starověku. Já sama maluju a je mi jasný, že když prodám obraz, nebo ho jen vystavím na net, nikdo mi nezaručí, že mě někdo neobšlehne....to už člověk do toho musí jít s tím rizikem, jinak si to bude muset nechat doma v trezoru. A co se týče kopií, moji chlapečkové mají pravé lego a pak samozřejmě taky pár kousků "falešného" lega, které znalec samozřejmě taky pozná, i když pasuje na "pravé". Jenže vím, že méně zámožné rodiny, které chtěji udělat dětem radost, holt koupí dětem krabici za 300, a ne za 1200, co by stálo pravé. Jde o priority. CHápu, že tomu tady říkáte "luxusní" koníček, ale pro někoho, kdo miluje panenky, ale holt nemá ty finanční možnosti mi to přijde dost diskriminující. Ale nechci útočit, jen názor...

27 Miyabi Kitsune Miyabi Kitsune | E-mail | 25. března 2014 v 11:08 | Reagovat

[26]:Nevidím v tom žádnou diskriminaci. Taky se mi líbí třeba ferrari, ale nemám na něj, takže si ho nekoupím a ani nepůjdu někam ho ukrást protože ho prostě chci a budu ho mít a je mi jedno jestli je to legální.
To přirovnání s legem je opět mimo. Lego je prostě druh produktu který někdo vymyslel a někteří lidé se ho rozhodli dělat taky. BJD taky někdo vymyslel a pak se další společnosti rozhodly je dělat taky. Ale dělají je své vlastní. Recasteři prostě ukradnou cizí nákladnou práci do které někdo dal nejen svou kreativitu, ale i velké množství peněz, na kterých záleží jeho živobytí a prostě okopíroval přesně stejnou věc. Taky by mohli místo toho založit svou firmu a dělat vlastní BJD, ale raději ukradnou cizí práci, protože je to o tolik snažší. Vždyť existuje tolik cenově dostupných firem a i ty se už recastují a ty právě nemají šanci přežít. Tohle hobby je sběratelské hobby s uměleckou hodnotou a recasty jsou pro něj jed. Lidé si myslí, že se jim prostě něco líbí a hele, tady je to levné a dostupné, chci to, tak si to prostě koupím. Je jim jedno jaké to bude mít následky, nejen pro umělce a firmu, které tyhle ztráty prostě neunesou, ale pro celou komunitu. Už teď některé firmy přijímají drastická opatření, která nejvíce odneseme my, kupující. Pokud se s recasty něco neudělá, tohle hobby to prostě nezvládne a vymizí. A pak nebudou ani recasty, protože nebudou dolls, které by mohli krást.

28 Markéta Markéta | E-mail | 25. března 2014 v 11:47 | Reagovat

no..přece bys neukradla Ferrari, ale koupila by sis čínské "Ferarri" jako kopii, to je přece něco úplně jiného. Nehledě na to, že ta kopie by taky nebyla zadarmo. Ani kopie panenek nejsou kdovíjak levné. Docela by mě zajímalo, jestli je někde na internetu byť jediné vyjádření umělce samotného. Nikdy jsem nečetla jiné komentáře k této věci než od sběratelek samotných. Někdy mi to trošku připadá, jestli nejde o kyselé hrozny, sběratel do toho prostě dává tuny peněz, za to má tu nejlepší kvalitu a leze mu pak na nervy, když vidí, jak to má "kdekdo" taky. Tím ztrácí svou exkluzivitu. A navíc se recast v mnoha případech ani pořádně nepozná, takže sběratelé originálů pak skřípou zuby, když to kdekdo dává na internet. Nějak Vám prostě nevěřím tu péči o blaho umělce, to je celé. Spíš jde o strach, aby se to masově nešířilo? Ale říkám - asi tyto pocity dokážu pochopit. Sběratelství je vždy o tom mít něco výlučného. Ať už jsou to panenky, hodinky, nebo cokoli jiného.

29 Miyabi Kitsune Miyabi Kitsune | E-mail | 25. března 2014 v 12:01 | Reagovat

[28]: Upřímně mě tenhle komentář hluboce uráží. Kdybych nechtěla, aby se tohle šířilo, nevedu tenhle blog, kterým jsem do hobby přivedlo opravdu velké množství lidí. Mám pocit, že si snažíš odůvodnit tuhle krádež, aby ses sama necítila zle a takovým lidem je zatěžko to rozmlouvat. Pokud by sis pořádně přečetla článek, najdeš tam velké množství vyjádření od společností a umělců, kteří mluví o tom, jak je recasty zásadně ovlivňují a jak ničí jejich kreativitu a znehodnocují vše, co do tvorby uměleckých dolls dávají. Je mi jasné, že je snazší ignorovat ty desítky zoufalých proseb od firem, z nichž některé jsou jen jediný člověk a nemůže si dovolit nic jiného, než zoufale prosit lidi, aby nekupovali ukradené kopie jejího léta tvořeného díla, než zaplatit o těch pár tisíc víc a udělat dobrou, morální a legální věc. Hlavní přece je, že člověk ušetří korunu.
Tohle je drahé hobby. Pokud na něj člověk nemá neměl by se jej účastnit. Mnozí lidí, včetně mě, na jedinou panenku šetří roky. Děláme to, protože si vážíme umělecké hodnoty díla a chceme podpořit lidi, kteří na panence tvrdě dřeli. Nikdy bych si nekoupila recast abych podpořila krádež tohoto díla, abych podpořila zloděje, jen abych prostě měla to, co chci, protože to chci, i když to ubližuje člověku, díky kterému daná věc existuje. Pokud tobě jde o to, ušetřit, pak ti asi tohle těžko budu vysvětlovat. Bohužel, tohle je na každém člověku, aby se srovnal se svým svědomím a záleží to na tom, jaké má hodnoty. Mrzí mě, že kvůli lidem, co jim jde jen o to, že chtějí něco mít a jdou přes mrtvoly, musí trpět celé tohle hobby.

30 Markéta Markéta | E-mail | 25. března 2014 v 12:20 | Reagovat

ne, urážet Tě opravdu nechci. Měla jsem na mysli, že sběratelé originálů nechtějí, aby se masově šířily nelegální kopie, které jsou skoro k nerozeznání od originálu. a že to chápu. kdo má drahý originál, tomu leží kopie v žaludku. A pokud to opravdu bereš tak, že na prvním místě je pro Tebe úcta k umělci, ke kterému nemáš osobní vztah, tak opravdu klobouk dolů. Motivace všech sběratelek však jistě není stejná. Jen říkám, že jakýkoli umělecký předmět, který je prodán "na kšeft" riskuje kopírování. To bohužel tak je. A zdaleka se to netýká jen panenek. Nebudu házet do jednoho pytle sběratelky originálů a zrovna tak to neudělám ani s držitelkami kopií. Podle mě to nejde brát černobíle. Pro někoho to není třeba otázka "ušetření",ale otázka fakt existenční. A pokud ten člověk sám nechce nikoho podvádět a například prodat kopii tajně jako originál, jsem zastáncem toho, aby si každý dělal jak mu vlastní morálka dovolí.

31 generic generic | E-mail | Web | 2. srpna 2014 v 7:12 | Reagovat

I'm really enjoying the themedesign of your website. Do you ever run into any internet browser compatibility issues? A handful of my blog audience have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox. Do you have any solutions to help fix this problem?

32 ceresska ceresska | 16. listopadu 2014 v 12:19 | Reagovat

Ad Markéta - je to sice jakožto reakce, tak trochu s křížkem po funuse, protože jsi psala v březnu - ale protože jsi chtěla číst "vyjádření umělkyně a nejen sběratelek," zde jedno máš.

Napsala jej Nefer Kane, francouzská bjd umělkyně, vlastnící maličkou firmu, která vyrábí takové skřítky a fantasy kreaturky o Lillycat, své kamarádce a poměrně známé paní, která taktéž BJD panenky vyrábí - a byla recastována. Doporučuji si to přečíst. Občas tam své sdělení opakuje, ne se vším se dokáži úplně ztotožnit, ale je to pohled na věc a vyjádření autorky BJDs.

Text je zkopírován z její FB stránky, uveřejnila jej před pár dny:

RECAST....? FRIENDLY ONLY.
Or, " All You always wanted to know about Rachelle Lillycat Cerisedolls"
I am not going to open a big debate already well open everywhere on how recast is illegal, the law, the jail, the ethic... Some are way more capable than me on this subject and pardon me, but I think this is not really the point in my very humble opinion.
No. It is not. I already hear everyone yelling "omg Nefer Kane fell on her head; wtf is she saying? what the hell?"
First about companies being recasted, it's an asian problem. They can solve it on their own and the only question it brings, is you, as a buyer do you want to get a cheap fake? That is to be left to everyone's conscience and moral value.
Honestly tonight I really don't give a damn.
I am sorry but it's true. I buy my legit dolls, and I don't give a fuck if Fairyland is recasted or not.
Because today, something happened to me; to the private person I am. Something that I must say the loudest I can; because it touches something very private in my life : My Friend Lillycat.
She is recasted.
So, I know... Everyone is going to talk about laws, illegality, how dreadful it is for an artist, and the "ethics" of all this. WELL.
That's not what I thought at first when I read the news. Not at all. I thought about what no one really thought about : Who Rachelle is.
Now I see all of you thinking and looking for answer, like "she's lillycat, the one that makes the dolls..." That's not exactly what I talk about. And I ask to each of you reading this post, DO YOU KNOW WHO RACHELLE IS?
No. 99% of You don't.
I do. I truly do. 100%. Because as a person, and beyond our works; she is a close friend. If you all looked for an answer and gave a thought about who she is, it's very simple; it's because Rachelle never says a word. She is shy and private. Some of you think ( I know it) that she is cold, distant... This is why I know that you barely know her except her artist name. Lillycat is one of the most sensitive, fair, loyal and honorable person I have ever met. She is just shy thus not sharing a lot about her personal thoughts and feelings. It's not her nature. I would say, lucky us in a way; because she puts all her emotions in her sculpts and the world she created for them; which enchants everyone of us; me first; as Lillycat is one of the very rare artists I collect for my own collection and I can tell you that the quality of her sculpts and all she puts in them make of them the treasures of my collection I will never let go.
My first thought reading that this son of a bloody whore ( yes...) Luo Ligui recast her doll has been " she won't speak and will just leave."
I was right. This is what she told me tonight. She wants to simply stop and leave. She is too hurt; so hurt that she can't even express how much.
When we sculpt something, we, artists; we give a part of us to the public to accept it or not. If the piece doesn't work, we can only think " that part of me was not good enough to be shared, shown, given. I was not good enough to be accepted."
When a piece of our work is stolen like it is the case now for Rachelle, it's a real piece of us taken away from us. A piece that you, the public, accepted and led us to have a little love. Taken away, violating who we are just to make money.
Only money.
Don't come and tell me that recast has excuses : I don't talk about recast and I don't give a fuck right now. Recast is not my concern right now. My worry is my friend, that person everyone knows without seeing her true shining colors, Rachelle.
And I hear already those saying "Lillycat is expensive! here is why she's been recasted!"
What do you know?
Rachelle and I, so I can speak about what I personally live; as she would never dare to bother everyone with this; we are french declared artists. We have a registered company. She has two employees and I have one. That bloody recast is going to be sold for 156$.
That is about 70% of the price we pay our manufacturer for such a doll. We also have the same manufacturer. So, let's be technique before accusing her of greed : to this recast price, add 30% more; then add the shipping from China to France, add the minimum order we have to reach, if we don't, we have to buy more dolls at our expenses, add the customs taxes for the dolls parcels to be given to us, add the taxes we pay on each single sale to our government, and no, in France we are taxed around 60% as artists, sorry but it's true. Add the cushions, the eyes, the bags, the packing material and shipping boxes. THEN you will have the real price we pay each of our dolls. Plus, we have, as registered companies, special taxes to pay as well. Is she expensive?
I am sorry but NO. And I am not talking about the wages and taxes we have to pay for each months, nor about the workshop she needs to work and she pays a rent every month.
Rachelle has three children. Two little girls twins and a little boy. They are 5 and 7. Did you know that?
She's not the funky lil artist making a lot of money on the back of people. She has pink hair yep... I do too... It doesn't make of us VIP. It might be just because we are dreamers in the hope to live in a better world. But first of all, we are mothers and we work to feed our children.
One day, a few years ago; everyone knows that some people tried to put me out of work. To finish me. The person I could count on, even if for her, at that moment it was a terrible choice because she was friend with these people and barely knew me; this person I could count on has been Rachelle. She thought it was unfair and said it out loud. One day I told her " Maybe I am going to kill myself." And she forced me to change my mind. She has been there for me and pushed me to work again because I did quit. Rachelle might not be the most extrovert; but she is the most reliable person I know. When my ordeal has been over, she didn't turn her back. She, during years, stood straight with her opinion and never changed her mind. So ok ok... You don't hear that much about Rachelle; but I can tell you the why she would never dare to : it's because she never hurts someone, even when she gets hurts. It's because she hates drama and never does mean things. Because she never complains. Because she is shy. By the way, I would add it is easy to attack and pull down someone who will not answer violently... It is so EASY. But I am her friend and I am shameless so I tell what she cannot.
I am not talking about recast tonight; I talk about my friend Rachelle. And I say as loud as I can that I don't want her to go and give up. On my side, what I shall do, is that I will keep on collecting her dolls, to support her and her three children. Also because her work is astounding. She deserves every way my support.
Even if we have pink hair, it doesn't make the world better. But Einstein said that the world will not be destroyed by those doing Evil, but by those letting them do so. I, on my little side; will try to put a balance back for Rachelle. I will always collect her dolls. I am not going to insult and yell after recast lovers. I don't care. If some want a Lillycat recast : I leave it to your conscience. Rachelle is a very good person, she takes an immense care of her collectors and respect them while also being grateful to them, she is a mother of three little ones. Up to your conscience.
Now, for MY Rachelle, I invite everyone to share this post, and to TRULY support her by collecting her dolls thus I hope she won't leave.
The world would be darker if Rachelle quits. I am not letting this happen without fighting first.
Her name is Rachelle, not many know her; but I needed to tell you that she is one of the most glorious persons I have ever known.
Thank you for your attention and time dear friends,
Nefer Kane.

33 kei kei | 30. ledna 2015 v 21:46 | Reagovat

mám otázku. ohledně bjd jsem absolutní neznalec a začátečník, ale plánuju si doll pořídit. byl by někdo tak ochotný a mohl by mi prosím poradit, že bych poslal třeba odkaz, odkud plánuji objednávat, zda by jste mi někdo řekl, jestli to hned na první pohled není recast? děkuju :)

34 Kvicka Kvicka | E-mail | Web | 31. ledna 2015 v 20:45 | Reagovat

[33]: klidně můžeme tohle řešit tady nebo přes naše maily
Můj je: a.kvicka@gmail.com  ;)
nebo případně mail na Miyabi: kasumimatsumoto@gmail.com

35 Happy Happy | E-mail | 26. května 2015 v 22:00 | Reagovat

Ahoj, mohu se zeptat co byste udělali s recastem? Půjde prodat, samozřejmě jako recats, ale koupí si jí někdo...? Taky se ke mě dostala z neznalosti a jelikož jsem sama umělkyně a momentálně bjd panenku vyrábím na diplomku, nějak ji doma nechci. Kupovali jsme jí asi před rokem a něco, ale leží mi nenamalovaná a nahatá v krabici. Jsem z toho dost přešlá. :(

36 cialis cialis | E-mail | Web | 7. srpna 2016 v 15:05 | Reagovat

Im thankful for the post. Great.

37 Fallie Fallie | E-mail | 23. září 2016 v 21:28 | Reagovat

Ahoj, máte někdo zkušenosti s obchodem (stránkou) Angelesque ? Hodně produktů jsou levnějších jak na originálních obchodech, tak se ptám jestli to nejsou recasty nebo podvody, kdydyž to vypadá velmi důvěrihodně.. Třeba na u nějakého produktu jsem nikde neviděla napsaný certifikát pravosti... :/ Předem děkuji za odpověď ^.^

38 Fallie Fallie | 23. září 2016 v 21:30 | Reagovat

Jejda, pardon za chyby. :c[37]:

39 kvicka kvicka | E-mail | Web | 23. září 2016 v 21:35 | Reagovat

[37]: Angelesque je známí evropský oficiální dealer BJD - takže prodává originály - nejedná se o recasty. Pokud ti přijde, že jsou ceny nižší, může to mít dva důvody: může mít slevy nebo se koukáš na ceny v librách či eurech. Ty oproti dolarovému vyjádření vypadají nižší, ale po přepočtu na koruny, se dostaneš na stejnou částku. (Mě se často tohle přesně děje ;)

Výhodou Angelesque je, že dealer je z Británii a tobě tak odpadne starost s celnicí.

40 Fallie Fallie | 23. září 2016 v 23:10 | Reagovat

Dekuju za info ^^

41 Arengil Arengil | 29. října 2016 v 18:11 | Reagovat

[8]: Jistěže. Ale na druhou stranu autorský zákon u nás není úplně domyšlený, což lze vidět kupříkladu na příkladu fanvideí - bez ohledu na kvalitu díla, oscilující mezi dokonalostí a brakem (za předpokladu, že nejde o parodii originálního díla, kteráž je povolena - překvapující, že?). Osobně tyto tvůrčí počiny fanoušků řadím vedle modifikací originálních BJD. Příklad: koupíte film a sestříháte z něj video (čili příběh, který tušíte někde mezi "řádky") = koupě (originální!) BJD a její následná modifikace či dotvoření dle obrazu svého. Mám za to, že když si jednou něco koupím, měla bych mít právo tuto věc (BJD, film, knihu apod.) přetvářet či dotvářet dle libosti. Autorský zákon to ovšem vidí jinak... Film si nekupujete, nýbrž si kupujete pouze právo si ho doma beze svědků přehrávat. Stále dokola. Lidi jsou totiž stroje na konzum a tvůrčí počiny skrze díla druhých (byť za ně nechtějí brát peníze) jsou jim zapovězeny. Čumte na telku do zblbnutí, ale proboha - hlavně se nepokoušejte tvořit! Právo dělat fanfikce mají jen ti, co píšou parodie. Jinak je to dost na hraně a záleželo by na právníkovi (a autorovi originálu), jak by to dopadlo u soudu. To jen tak na okraj (pardon za OT). :)

42 Getting A Loan Getting A Loan | E-mail | Web | 10. října 2018 v 17:12 | Reagovat

credit loans <a href="https://creditloansguaranteedapproval.com">credit loans guaranteed approval</a> secure payday loans <a href=https://creditloansguaranteedapproval.com>eloans</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama